Gelenekten Geleceğe Film Günleri | Tanıtım

الى الخلف

 

Gelenekten Geleceğe Film Günleri*, geleneksel sanat ve zanaatlar konulu filmleri aynı çatı altında toplayıp daha önce örneği olmayan bir film envanteri oluşturmak amacıyla yola çıktı.

12-17 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sinemasında gerçekleştirilecek Gelenekten Geleceğe Film Günleri, Türkiye'de geleneksel sanatlarla sinemayı ilk kez buluşturan özgün sinema etkinliği olarak ön plana çıkarken uzun vadede, geleneksel sanatlarla sinemanın daha fazla etkileşim hâlinde olduğu ve birbirinden beslendiği bir platform hâline gelecek.

Dünyanın pek çok farklı bölgesinden kültürel zenginliklerin kanıtı olan geleneksel sanat türlerini konu almış ya da bunlardan esinlenmiş kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, animasyon film gösterimleri; söyleşi ve atölyeler eşliğinde meraklılarıyla buluşturulacak.

Minyatür, ebru, hat, tezhip, katı', cilt, çini, tekstil gibi geleneksel Türk sanatlarıyla ilgili film gösterimlerinin yanı sıra diğer ülkelerin gelenekli sanatlarını konu alan filmlere de festivalde yer verilecek.

 

 

*T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile hazırlanan bu projenin içeriği hiçbir surette Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Geleneksel Sanatlar Derneğine aittir.